DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 19.03.2023 14:41:44 

Sbor dobrovolných hasičů Ústí

Náš zpravodaj

Vítejte na stránce hasicizusti.wbs.cz v sekci Náš zpravodaj

Dění ve sboru

Rok 2022

Začíná topná sezóna

Podle zákona mají lidé povinnost pozvat si každý rok autorizovaného kominíka pro kontrolu spalinových cest jak u kotlů na pevná paliva, tak plynových. Tato povinnost je na rozdíl od fyzických osob vymáhána u právnických osob, tedy firem, těm za zanedbání naopak hrozí vysoké pokuty.

Razítko od kominíka o provedené kontrole spalinových cest je tak potřeba vlastně jen kvůli stavebnímu řízení nebo například při žádostech o kotlíkovou dotaci. A samozřejmě se hodí v případě požáru. Pokud pojišťovně předchozí, maximálně rok starou kontrolu nedoložíte, těžko se dočkáte pojistného plnění.

Pokuty se týkají i samotných kominíků, pokud při svých kontrolách něco zanedbají, vyčistí komín špatně nebo nepředají včas zprávu o kontrole.

Právě kvůli nim je v zákoně povinnost pro majitele kotlů nechat si kontrolovat spalinové cesty. Je v ní skrytý bič na kominíky. Samotné fyzické osoby za chybějící razítka od kominíků nikdo popotahovat nebude. Dokud se ovšem nic nestane…

Zhruba 500 až 800kč, kolik taková kontrola s razítkem stojí, je pro mnohé dost peněz. Komín si proto raději čistí sami. Nevyplatí se to ale podceňovat. Nejde přece o (neexistující) pokutu, nýbrž o střechu nad hlavou.

Kontrola a vyčištění komínů – ze zákona by si na tuto práci měl člověk zavolat kominíka jednou za kalendářní rok. Je jedno kdy, vzhledem k vytíženosti kominíků jsou na to nejvhodnější jarní nebo letní měsíce. Kominík za tuto práci vystaví potvrzení.

 

Sousedské posezení u guláše

Neuplynul ani měsíc a opět jsme se 20.8. rozhodli naše občany i okolní, pozvat na sousedské posezení u guláše. Předpověď počasí moc nepřála jako před měsícem, ale skalní gulášové fajnšmekry to neodradilo a i přes deštivé počasí dorazili. Z udírny se valil kouř a v něm si libovaly žebírka, které také mizely i s gulášem před očima. Pivo nesmělo k těmto pokrmům chybět a pro cyklisty, kteří bohužel neměli svůj den, byl naražen aj birrel. Jsme rádi, že lidem chutná, ale hlavně, že přijdou si popovídat. Děkujeme

Gulášování

V sobotu 23.7. proběhla malá soutěž v gulášování mezi hasiči Ústí u Vs. A Ústí u Hranic.

Už teplé ráno svědčilo o tom, že odpoledne bude vedro. A v tomhle počasí stát u rozpáleného kotle s gulášem je lahůdka. Ale oba týmy to zvládly na výbornou a i produkt vařen v kotlích o tom napovídal. Guláše se povedly a ve 2 hodiny se mohlo hladovým příznivcům nalévat do taléřků a konviček. A kdo vyhrál? No přece guláš od hasičů z Ústí! Oba si účastníci pochvalovali.

Hasičské odpoledne

První červencovou sobotu jsme pořádali pro děti hasičské odpoledne. Za horkého počasí a přes spousty jiných událostí v okolních obcích v tento den, přece okolo 30 dětí dorazilo. Měla přijet vojenská technika ze Slavičína, ale bohužel pro poruchu vozidel nám návštěvu týden před hasičským dnem odřekli. Narychlo vymyslet něco náhradního-(skákací hrad)—týden předem zamluvit byl problém, po obvolání 7 půjčoven, bylo vše zamluvené (někteří mě řekli- jste si brzo vzpomněl), nakonec firma z Valmezu mě ve středu volala, že můžou hrad s kravičkou půjčit. Super zachráněno. Děti zápasily se všemi silami v disciplínách a za to byly odměněny. Nakonec je čekalo vyřádění ve skákacím hradě, ze kterého nechtěly ani domů. Nechyběla ani ukázka hašení hořícího domečku s výjezdem a party pěna.

 

Cvičení výjezdové jednotky

Každý sbor má výjezdovou jednotku, která musí podle požadavku HZS ročně splnit 40 hodin školení a výcviku dle vybavení sboru, který má na starosti velitel jednotky. 10.6.2022 v pátek proběhlo teoretické a praktické školení jednotky SDH Ústí + okrsek č.1( Jasénka, Janová, Vsetín, Dušná atd…) celkem 9 sborů.

Cílem školení byla dálková doprava vody přes pož. Stříkačky PS12- výtlak na 2 hrdla a 2x5 hadic B75 na vsacku. Po ukončení cvičení bylo vyhodnocení v Janové na fotbalovém hřišti a také občerstvení.

 

Ukázka pro místní MŠ Ústí

1.6.2022 na den dětí jsme pro mateřskou školku nachystali ukázku hasičské techniky a vybavení. Sešli jsme se 9:00h ve zbrojnici, nachystaly vše potřebné a o půl desáté jsme vyrazili na hřiště sokol klub. Tam jsme veškerou techniku vytáhli ven, rozmístili okolo hasičského auta a čekali jsme na příchod prcků ze školky. V 10 hodin děti dorazily, seřadily se a mohlo začít přednášení, co dělají hasiči, jak se volá když hoří, čím se hasí, to vše názorně vysvětlil starosta sbor Libor Dvořák. Po přednášce jsme děti provedly okolo automobilu, u kterého byly nachystány hadice, stříkačka, vysokotlaké čerpadlo, motorová pila, hasicí vaky atd…Některé děti nám pomáhaly z vysvětlením různých věci např. že tatínek má také doma pilu Huškvarňu (husqvarna), vysokotlaký čerpadlo, že s ním umývají kola a auta, tak jsme jim řekli, že používáme zase vysokotlak na hašení požárů v lese. Po prohlídce nastalo vysvětlení, jak zahasit doma hořící pánvičku s olejem a řízkem, (děti radily vodou),. Velitel Martin Monček vysvětlil dětem, co se stane, když se do hořící pánvičky s olejem nalijeme vodu. Děti byly překvapené co to udělalo za efekt jak oheň vyskočil vzhůru. Bylo jim vysvětleno, že v prvním případě volat hasiče, poté pánvičku přikrýt buď pokličkou nebo mokrou utěrkou, popřípadě pokud mají doma hasicí přístroj, tak tím a to jsme jim také názorně ukázaly jak hasicí přístroj funguje a jak a co se s ním hasí. Nakonec si i dětí vyzkoušely hasit hasičákem a moc je to bavilo. Děti byly šikovné, naslouchaly nám a nakonec jsme je odměnily bonbóny. Velitel pro ně ještě vytisknul hasičské omalovánky aby měli co vybarvovat. Příští rok se těšíme na návštěvu nových školkáčů a rádi je opět seznámíme s hasičinou

 

Pálení čarodějnic

Po dlouhé pauze jsme opět v sobotu 30.4.2022 uspořádali pro naše občany pálení čarodějnic na vodárce. Bylo vidět, že lidé jsou už natěšení, protože 2 roky bylo vše omezené a nejisté. V pátek nám Tomáš Fojt nachystal lávky, dřevo a hranici na zapálení, tím mu moc děkujeme. Že nám usnadnil práci, kterou bychom museli v sobotu zvládnout. Lidu Ústeckého se sešlo hodně, což jsme nečekali. Měli jsme nachystanou polévku gulášovku, špekáčky a pivo jak se říká opravdu teklo proudem. Bylo vidět, že lidi už nebaví sedět doma a chtějí se bavit. Okolo půl osmé byla zapálena hranice s čarodějnicí. Další čarodějnice, co přišly na kopec měly strach z ohňa a radši se mu vzdalovali. Všem moc děkujeme za účast a příští rok opět na kopcu.

První výjezd

V sobotu 26.3.2022 proběhlo ve zbrojnici od rána školení jednotky na vysokotlaké zařízení, komunikace s radiostanicemi při zásahu, úklid zbrojnice, a také zkoušku strojů. Po ukončení všech úkonů jsme se občerstvili a okolo 12 hodiny jsme se pomalu chtěli rozejít, ale v tu ránu nám ze Zlína operační spustil poplach.. 12:01h Výjezd, požár polní porost- Vsetín Jasenice za zastávkou 972. Naše jednotka tak opět vytáhla automobil ze zbrojnice a následně jsme vyjeli k zásahu, Po příjezdu na místo zásahu se velitel domluvil s velitelem HZS a ten nás ponechal v záloze. Po 45 minutovém čekání nás velitel HZS poslal zpět na základnu a tak ve 13:15h jsme byli opět doma.

 

Rok 2021

Zpráva velitele o činnosti výjezdní jednotky za rok 2021

Výjezdová jednotka se skládá: Velitel jednotky: Martin Monček, Velitel društva: Jaroslav Kocourek,  Strojníci:Libor Dvořák, Tomáš Fojt, Pavel Strbačka, Hasiči: Josef Janiš, Miroslav Zeťák, Jan Monček, Vojtěch Dujka, Karin Chromická, Preventisti: Jan Monček, Miroslav Zeťák, Jana Zeťáková

Výjezdy ZA ROK 2021

3.10.2021- 16:04h výjezd v počtu 1+4  Požář, lesní porost Vsetín- Zbrojovka před hlavní bránou nad bunkrem. Návrat v. 17:24h
Technika: SDH Ústí, HZS Vsetín, HZS Val. Meziříčí, SDH Vsetín město, SDH Halenkov, SDH Hovězí, Zasahující:  L. Dvořák, M. Monček, J. Janiš, K. Chromická, P. Knebl st.

26.6.2021- 10:02h výjezd v počtu 1+4  Odstranění lípy z přístřešku u Krabiců po bouřce. Návrat v. 15:58h.
Technika: SDH Ústí, SDH Jasénka. Zasahující:  L. Dvořák, M. Monček, J. Janiš, K. Chromická, J. Kocourek.

Technické výpomoce za rok 2021:

24.6.- Odstranění bodavého hmyzu.

4.8.- Vyčištění studně.

28.9.- Propláchnutí kanálu u Trčků

 

Na zbrojnici    :                                             70 hodin

Na technice a vybavení:                                35 hodin

Školení sboru SDH:                                      10 hodin

Požární hlídka při akcích:                              0 hodin

6.12.2021                                                                                          Velitel: Martin Monček

 

 

24.7.2021-- 100 let od založení SDH Ústí- Tento den byl pro nás velmi významný, jelikož dožít se oslav 100 let hasičů jen tak někdo nezažije. Předchozí dny nás čekaly velké přípravy, jak příprava nástěnky, tak očista techniky, vše navozit a seřadit. Sobota byla krásná, počasí přálo, myslivci nám navařili guláš, který byl velice dobrý, udírnu jsme si vzali pod palec mi hasiči, v kuželně teklo pivo a birrel proudem. Pro malé byly nachystané párky v rohlíku. Techniky bylo plno na ukázku, ale i náš sbor ukázal veřejnosti co umíme. Napřed Libor D. provětral ochlazovací dělo, dále pro malé i velké velitel nasněžil párty pěnu, nechaly jsme děti trochu vyřádit. Po dohodě ze starostou SDH jsme se rozhodli ukázat výjezd jednotky k požáru chaloupky, Zabespečili jsme prostor pro vjezd has. automobilu. V počtu 1+2 (tz. řidič+ velitel, strojník) jsme vyjeli k zásahu a v rychlém čase uhasili a uchránili majetek. Lidé nám potleskem dali najevo, že jde i ve 3. bezproblému zásah zvládnout. Děkujem veřejnosti, okolním sborům, sponzorům za učast.

 

26.6.2021--Naše jednotka byla povolána 26.6.2021- 10:02h k Odstranění lípy z přístřešku u Krabiců po bouřce ze 24.6.2021. Jelikož nehrozilo ohožení života, vyjeli jsme až v sobotu. Na pomoc jsme si povolali i JSDH z Jasénky, jelikož mají ve sboru také zkušené pilaře. Na to že strom byl spadlí tak nešíkovně, tak ještě nás ohrožovaly včely, které měly ve stromě hnízdo. Návrat v. 15:58h.
Technika: SDH Ústí, SDH Jasénka.
Zasahující:  L. Dvořák, M. Monček, J. Janiš, K. Chromická, J. Kocourek.

rok 2020

14.10.2020- 17:11h výjezd v počtu 1+5  Čerpání vody ze sklepů č. 52. Dále 15.10.2020 jsme pokračovali v čerpání sklepů v obci Ústí.

22.3.2020- K dnešnímu dni evidujeme 4 výjezdy během jednoho týdne což je pro nás neobvyklé.

rok 2019

5. Výjezd

7.12.2019- 11:59h výjezd v počtu 1+4- Požár, lesní porost Rokytnice( Machalův dvůr) směr na Vartovnu po modré turistické značce. Návrat v. 14:00h.

Dálková doprava vody

Dne 19.10.2019 se naše jednotka zúčastnila dálkové dopravy vody v Semetíně. Voda se čerpala ze semetinského potoka a byla vytlačena až na chatu Nivku. Celkem se dálkové dopravy vody zúčastnilo 91 hasičů a 2 členové městské policie Vsetín. Délka hadicového vedení byla 1900 m s převýšením 180 m. Celkem se akce zúčastnilo 19 sborů, včetně záloh a naše jednotka byla jedna z nich. Z důvodu technické závady na jedné z požárních stříkaček byla použita 1 záloha. Voda na proudnici byla za 23 minut od začátku sání vody z potoka. Putovní kýbl byl na vrcholu o 6 minut dříve než voda. Celkový čas čerpání vody byl 45 minut.

Lampionový pochod obcí

Jako každý rok pořádáme lampionový pochod obcí. Letos nám to připadlo na sobotu 16.11.2019. Po ranním počasí, které bylo deštivé, jsme měli obavy, jestli vůbec někdo přijde. Odpoledne se umoudřilo a přestalo pršet. O půl páté se většina účastníků sešla na mostě přes Senici v Kozí ulici, jak bylo vyhlášené. Okolo tři čtvrtě na pět se rozezněl obecní rozhlas s písničkami, které nás provázely celou obcí. Na bezpečnost dohlížely dva hasiči, jeden šel v čele a druhý na konci. Bezpečně jsme převedly děti přes komunikaci 1. třídy od Trčků k večerce. Po projití obcí jsme došli na hřiště kavárny sokol klubu. Další parta hasičů měla nachystaný pro dospělé svařák a pro dětí čaj. O stravu se postarala hospoda, kde na hladové po procházce čekal na opečení špekáček a párek v rohlíku. Všem zúčastněným děkujem za účast a těšíme se zase za rok znovu.

22.12.2018- Výjezd k požáru udírny

V sobotu 22.12.2018 se dědinou rozezněla naše siréna 2 krát a to ve 12:00h v poledne se v celém Česku rozezněly sirény, které uctily památku 13 horníků, již zahynuli při čtvrtečním výbuchu metanu v dole ČSM na Karvinsku. A ve  14:17h k požáru udírny a přilehlé pergoly v naši obci. Po příjezdu k zásahu měla profesionální jednotka ze Vsetína požár pod kontrolou. Po dohodě s velitelem HZS Vsetín  bylo místo předáno naší jednotce na dohlídku. Po 30 minutách jsme peředaly místo majitely. Ve 14:55h jsme se vrátily zpět na základnu.
 

10.11.2018- Lampionovy průvod

V sobotu o půl páté večer byl sraz u obecního úřadu, kde se sešli malí i velcí s lampióny. Odtud jsme vyrazili a prošli jsme ulici okolo Trčků. Bezpečně hasiči převedli děti přes cestu k večerce a pokračovali jsme ulicí okolo Slováků. U Holubců jsme se vydaly Svárovem a pak po chodníku až k bytovkám. Děti krásně svítily na cestu. Cíl byl na hřišti sokol klubu, kde pro malé byl navařený teplý čaj na zahřátí a na velké čekalo svařené víno. Paní hospodská přichystala k jídlu špekáčky a oheň na kterém si je účastníci s chutí opekli a zároveň se i ohřáli.

27.10.2018- Výjezd k požáru dřevěnice.

27.10.2018- 15:48h výjezd v počtu 1+6-  Planý poplach, podezření na požár dřevěnice naproti Večerky. Zde se jednalo o nenahlášené pálení. Majitelky pálily travsko a bůhví co ještě, že bylo dýmu po celé dědině. Neznámý ohlašovatel z auta zavolal na hasiče, že vidí hořet chalupu.

 

 

27.10.2018- Dálková doprava vody v Leskovci na Juřičkův mlýn.

27.10.- Putovní kýbl v Leskovci, naše jednotka vyjela od fotbalového hřiště směrem k obecnímu úřadu. Zde jsme opět byli na stanovišti č.1 a čerpali vodu ze Senice. Naše požární stříkačka tlačila vodu v 17 hadicích typu B. což je 340metrů na převýšení 20 metrů až ke stanovišti č.3. Na stanovišti č.2 byla Jasénka která spojila hadice dál. Až po půl hodině velitel zásahu nařídil zapojit čerpadlo Jasénky z důvodu malého tlaku.

 

20.10.2018- Drakiáda na Vodárce.

 

25.8.2018- Hasičský dětský den.

Dne 25.8 2018 se uskutečnil hasičský den pro děti, který se konal v areálu kavárny Harmonie. Akci pořádali místní hasiči. Přišlo přes 40
dětí, které se náramně bavili a aby taky ne, když pro ně byly připravené takové disciplíny jako-házení míčků do klauna, lezení rourou,
běh se sekerkou a spouštění sirény, běh v plynové masce a požární útok na plechovky, který měl velký úspěch. A nakonec oblíbená pěna pro děti,
ve které se pořádně vyřádily. Od rána sice poprchalo, ale dětem to vůbec nevadilo. Pak se trochu vyčasilo ale nakonec to dopadlo všechno dobře.
Na občerstvení pro ně byly připraveny koblížky, párky v rohlíku a pro dospělé výborné uzené žebra z udírny a kyselice.
Našimi hosty byli sbory z Jasénky, Hošťálkové, Valašské Polanky a Janové. A pak nám ještě děti z Janové ukázaly parádní požární útok.
Akce se vydařila a poděkování patří hasičům, sponzorům a všem kteří pomáhali.

 

Pohádkový pochod pro dospělé.

V sobotu 11.8. jsme měli naplánovaný Pohádkový( pivní) pochod pro dospělé. Trasa měla vést od mostu do Dlúhého podél tratě až k Tuhovčákom a konečná ve zbrojnici. Z důvodu nepříznivého pátečního a sobotního počasí jsme pochod zrušili. Trasa byla rozbahněná, tak se akce přesunula rovnou ke zbrojnici, kde na místní občany čekalo občerstvení( guláš, klobáse z udírny, a 6 druhů piv).

 

Druhý výjezd:

V neděli 5.8.2018 ve 13:53h nám operační středisko ve Zlíně vyhlásilo poplach.
Naše jednotka vyjela v počtu 1+2. Jednalo se o technickou pomoc, čerpání vody ze sklepů ve Vsetíně, Luh, Stará cesta 1684. Po přijetí na místo zásahu jsme použily nové zařízení (technický vysavač), které zakoupila obec do výjezdu. Po vysátí vody se jednotka vrátila v 15:31h. zpět na základnu.

 

Taktické cvičení v Senince 18.5.20818

V pátek 18.5.2018 nás pozval okrsek č.7 na taktické cvičení do Seninky. Sraz byl ve 20:00h pod bývalým smetištěm. Odtud naše jednotka vyjela první a měla za úkol čerpat vodu z rybníku a dodávat pro zbývající jednotky. Po příjezdu bylo použito čerpadlo PS12 a 5 kusů hadic typu B. Po roztažení vedení se na nás připojila jednotky z Leskovce. Po hodinovém hasebním procesu velitel zásahu ukončil akci a jednotky se sešly u seninské zbrojnice, kde proběhlo vyhodnocení celé akce. Nebylo žádné zranění a ani nebyly žádné škody na technice. Po občerstvení se jednotky pomaly začaly vracet domů.

Nácvik na povodně

1.5.2018 Po úklidu pálení čarodějnic byla naše jednotka požádána o nácviku a zapytlování ujeté meze ke dráze nad Cihelnou. V rámci výcviku jsme napytlovali 15 pytlů u mateřské školky, kde je umístěn násypník na písek s pískem. Po naplnění byly pytle odvezeny k místu a rozloženy.

Pálení čarodějnic.

30.4.2018 sbor hasičů pořádal pálení čarodějnic. Od brzkého rána se chystalo dřevo na postavení hranice a na táborák. Pomalu se vozily lávky na sezení, stavěla se hranice, ale kvůli velkému větru se postavily je metrová. Okolo 18 hodiny se začali hrnout davy lidí, bylo i hodně telefonátů, jestli bude ohně nebo ne. Jeden z členů pojmenoval dnešní akci ne pálení, ale škrcení čarodějnic díky větru. Čekali jsme všichni na uklidnění větru a okolo půl deváté bylo rozhodnuto, zapálíme oheň, přestává foukat. Děcka si opekli špekáčky. Pivo teklo opravdu proudem a pro dospělé byla namíchaná čarodějka( Liborova specialita). Po desáté hodině se začali postupně rozcházet lidé a my jsme začali pomaličku uklízet. Po půlnoci jsme se vrátily zpět do zbrojnice.

Výjezd k požáru 8.4.2018 do Lhoty

Dne 8.4.2018 v neděli v 18:49h se rozezněla v naší obci siréna. Hned nám došly SMS o výjezdu do Lhoty u Vsetína. Sešlo se nás u zbrojnice celkem 7. Po převlečení do zásahových obleků nás vyjelo 6. 7-má, Karča se postarala o zamčení zbrojnice. Po příjezdu do Lhoty k bývalému JZD, nás čekal těžký náročný terén. Díky zkušenému, šikovnému řidiči jsme se vyškrábaly až k místu požáru. Naše jednotka dorazily druhá na místo zásahu. Po dohodě s velitelem se naše jednotka rozdělila na dvě skupiny. Jedna prošla terén, aby zjistila další ohniska, druhá skupina prováděla hašení z vaků a džberovky. Po dohašení a po dohodě z velitelem zásahu se naše jednotka vrátila zpět na základnu.