DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 20.10.2021 05:50:45 

Sbor dobrovolných hasičů Ústí

Náš zpravodaj

Vítejte na stránce hasicizusti.wbs.cz v sekci Náš zpravodaj

Dění ve sboru

Rok 2021

24.7.2021-- 100 let od založení SDH Ústí- Tento den byl pro nás velmi významný, jelikož dožít se oslav 100 let hasičů jen tak někdo nezažije. Předchozí dny nás čekaly velké přípravy, jak příprava nástěnky, tak očista techniky, vše navozit a seřadit. Sobota byla krásná, počasí přálo, myslivci nám navařili guláš, který byl velice dobrý, udírnu jsme si vzali pod palec mi hasiči, v kuželně teklo pivo a birrel proudem. Pro malé byly nachystané párky v rohlíku. Techniky bylo plno na ukázku, ale i náš sbor ukázal veřejnosti co umíme. Napřed Libor D. provětral ochlazovací dělo, dále pro malé i velké velitel nasněžil párty pěnu, nechaly jsme děti trochu vyřádit. Po dohodě ze starostou SDH jsme se rozhodli ukázat výjezd jednotky k požáru chaloupky, Zabespečili jsme prostor pro vjezd has. automobilu. V počtu 1+2 (tz. řidič+ velitel, strojník) jsme vyjeli k zásahu a v rychlém čase uhasili a uchránili majetek. Lidé nám potleskem dali najevo, že jde i ve 3. bezproblému zásah zvládnout. Děkujem veřejnosti, okolním sborům, sponzorům za učast.

 

26.6.2021--Naše jednotka byla povolána 26.6.2021- 10:02h k Odstranění lípy z přístřešku u Krabiců po bouřce ze 24.6.2021. Jelikož nehrozilo ohožení života, vyjeli jsme až v sobotu. Na pomoc jsme si povolali i JSDH z Jasénky, jelikož mají ve sboru také zkušené pilaře. Na to že strom byl spadlí tak nešíkovně, tak ještě nás ohrožovaly včely, které měly ve stromě hnízdo. Návrat v. 15:58h.
Technika: SDH Ústí, SDH Jasénka.
Zasahující:  L. Dvořák, M. Monček, J. Janiš, K. Chromická, J. Kocourek.

rok 2020

14.10.2020- 17:11h výjezd v počtu 1+5  Čerpání vody ze sklepů č. 52. Dále 15.10.2020 jsme pokračovali v čerpání sklepů v obci Ústí.

22.3.2020- K dnešnímu dni evidujeme 4 výjezdy během jednoho týdne což je pro nás neobvyklé.

rok 2019

5. Výjezd

7.12.2019- 11:59h výjezd v počtu 1+4- Požár, lesní porost Rokytnice( Machalův dvůr) směr na Vartovnu po modré turistické značce. Návrat v. 14:00h.

Dálková doprava vody

Dne 19.10.2019 se naše jednotka zúčastnila dálkové dopravy vody v Semetíně. Voda se čerpala ze semetinského potoka a byla vytlačena až na chatu Nivku. Celkem se dálkové dopravy vody zúčastnilo 91 hasičů a 2 členové městské policie Vsetín. Délka hadicového vedení byla 1900 m s převýšením 180 m. Celkem se akce zúčastnilo 19 sborů, včetně záloh a naše jednotka byla jedna z nich. Z důvodu technické závady na jedné z požárních stříkaček byla použita 1 záloha. Voda na proudnici byla za 23 minut od začátku sání vody z potoka. Putovní kýbl byl na vrcholu o 6 minut dříve než voda. Celkový čas čerpání vody byl 45 minut.

Lampionový pochod obcí

Jako každý rok pořádáme lampionový pochod obcí. Letos nám to připadlo na sobotu 16.11.2019. Po ranním počasí, které bylo deštivé, jsme měli obavy, jestli vůbec někdo přijde. Odpoledne se umoudřilo a přestalo pršet. O půl páté se většina účastníků sešla na mostě přes Senici v Kozí ulici, jak bylo vyhlášené. Okolo tři čtvrtě na pět se rozezněl obecní rozhlas s písničkami, které nás provázely celou obcí. Na bezpečnost dohlížely dva hasiči, jeden šel v čele a druhý na konci. Bezpečně jsme převedly děti přes komunikaci 1. třídy od Trčků k večerce. Po projití obcí jsme došli na hřiště kavárny sokol klubu. Další parta hasičů měla nachystaný pro dospělé svařák a pro dětí čaj. O stravu se postarala hospoda, kde na hladové po procházce čekal na opečení špekáček a párek v rohlíku. Všem zúčastněným děkujem za účast a těšíme se zase za rok znovu.

22.12.2018- Výjezd k požáru udírny

V sobotu 22.12.2018 se dědinou rozezněla naše siréna 2 krát a to ve 12:00h v poledne se v celém Česku rozezněly sirény, které uctily památku 13 horníků, již zahynuli při čtvrtečním výbuchu metanu v dole ČSM na Karvinsku. A ve  14:17h k požáru udírny a přilehlé pergoly v naši obci. Po příjezdu k zásahu měla profesionální jednotka ze Vsetína požár pod kontrolou. Po dohodě s velitelem HZS Vsetín  bylo místo předáno naší jednotce na dohlídku. Po 30 minutách jsme peředaly místo majitely. Ve 14:55h jsme se vrátily zpět na základnu.
 

10.11.2018- Lampionovy průvod

V sobotu o půl páté večer byl sraz u obecního úřadu, kde se sešli malí i velcí s lampióny. Odtud jsme vyrazili a prošli jsme ulici okolo Trčků. Bezpečně hasiči převedli děti přes cestu k večerce a pokračovali jsme ulicí okolo Slováků. U Holubců jsme se vydaly Svárovem a pak po chodníku až k bytovkám. Děti krásně svítily na cestu. Cíl byl na hřišti sokol klubu, kde pro malé byl navařený teplý čaj na zahřátí a na velké čekalo svařené víno. Paní hospodská přichystala k jídlu špekáčky a oheň na kterém si je účastníci s chutí opekli a zároveň se i ohřáli.

27.10.2018- Výjezd k požáru dřevěnice.

27.10.2018- 15:48h výjezd v počtu 1+6-  Planý poplach, podezření na požár dřevěnice naproti Večerky. Zde se jednalo o nenahlášené pálení. Majitelky pálily travsko a bůhví co ještě, že bylo dýmu po celé dědině. Neznámý ohlašovatel z auta zavolal na hasiče, že vidí hořet chalupu.

 

 

27.10.2018- Dálková doprava vody v Leskovci na Juřičkův mlýn.

27.10.- Putovní kýbl v Leskovci, naše jednotka vyjela od fotbalového hřiště směrem k obecnímu úřadu. Zde jsme opět byli na stanovišti č.1 a čerpali vodu ze Senice. Naše požární stříkačka tlačila vodu v 17 hadicích typu B. což je 340metrů na převýšení 20 metrů až ke stanovišti č.3. Na stanovišti č.2 byla Jasénka která spojila hadice dál. Až po půl hodině velitel zásahu nařídil zapojit čerpadlo Jasénky z důvodu malého tlaku.

 

20.10.2018- Drakiáda na Vodárce.

 

25.8.2018- Hasičský dětský den.

Dne 25.8 2018 se uskutečnil hasičský den pro děti, který se konal v areálu kavárny Harmonie. Akci pořádali místní hasiči. Přišlo přes 40
dětí, které se náramně bavili a aby taky ne, když pro ně byly připravené takové disciplíny jako-házení míčků do klauna, lezení rourou,
běh se sekerkou a spouštění sirény, běh v plynové masce a požární útok na plechovky, který měl velký úspěch. A nakonec oblíbená pěna pro děti,
ve které se pořádně vyřádily. Od rána sice poprchalo, ale dětem to vůbec nevadilo. Pak se trochu vyčasilo ale nakonec to dopadlo všechno dobře.
Na občerstvení pro ně byly připraveny koblížky, párky v rohlíku a pro dospělé výborné uzené žebra z udírny a kyselice.
Našimi hosty byli sbory z Jasénky, Hošťálkové, Valašské Polanky a Janové. A pak nám ještě děti z Janové ukázaly parádní požární útok.
Akce se vydařila a poděkování patří hasičům, sponzorům a všem kteří pomáhali.

 

Pohádkový pochod pro dospělé.

V sobotu 11.8. jsme měli naplánovaný Pohádkový( pivní) pochod pro dospělé. Trasa měla vést od mostu do Dlúhého podél tratě až k Tuhovčákom a konečná ve zbrojnici. Z důvodu nepříznivého pátečního a sobotního počasí jsme pochod zrušili. Trasa byla rozbahněná, tak se akce přesunula rovnou ke zbrojnici, kde na místní občany čekalo občerstvení( guláš, klobáse z udírny, a 6 druhů piv).

 

Druhý výjezd:

V neděli 5.8.2018 ve 13:53h nám operační středisko ve Zlíně vyhlásilo poplach.
Naše jednotka vyjela v počtu 1+2. Jednalo se o technickou pomoc, čerpání vody ze sklepů ve Vsetíně, Luh, Stará cesta 1684. Po přijetí na místo zásahu jsme použily nové zařízení (technický vysavač), které zakoupila obec do výjezdu. Po vysátí vody se jednotka vrátila v 15:31h. zpět na základnu.

 

Taktické cvičení v Senince 18.5.20818

V pátek 18.5.2018 nás pozval okrsek č.7 na taktické cvičení do Seninky. Sraz byl ve 20:00h pod bývalým smetištěm. Odtud naše jednotka vyjela první a měla za úkol čerpat vodu z rybníku a dodávat pro zbývající jednotky. Po příjezdu bylo použito čerpadlo PS12 a 5 kusů hadic typu B. Po roztažení vedení se na nás připojila jednotky z Leskovce. Po hodinovém hasebním procesu velitel zásahu ukončil akci a jednotky se sešly u seninské zbrojnice, kde proběhlo vyhodnocení celé akce. Nebylo žádné zranění a ani nebyly žádné škody na technice. Po občerstvení se jednotky pomaly začaly vracet domů.

Nácvik na povodně

1.5.2018 Po úklidu pálení čarodějnic byla naše jednotka požádána o nácviku a zapytlování ujeté meze ke dráze nad Cihelnou. V rámci výcviku jsme napytlovali 15 pytlů u mateřské školky, kde je umístěn násypník na písek s pískem. Po naplnění byly pytle odvezeny k místu a rozloženy.

Pálení čarodějnic.

30.4.2018 sbor hasičů pořádal pálení čarodějnic. Od brzkého rána se chystalo dřevo na postavení hranice a na táborák. Pomalu se vozily lávky na sezení, stavěla se hranice, ale kvůli velkému větru se postavily je metrová. Okolo 18 hodiny se začali hrnout davy lidí, bylo i hodně telefonátů, jestli bude ohně nebo ne. Jeden z členů pojmenoval dnešní akci ne pálení, ale škrcení čarodějnic díky větru. Čekali jsme všichni na uklidnění větru a okolo půl deváté bylo rozhodnuto, zapálíme oheň, přestává foukat. Děcka si opekli špekáčky. Pivo teklo opravdu proudem a pro dospělé byla namíchaná čarodějka( Liborova specialita). Po desáté hodině se začali postupně rozcházet lidé a my jsme začali pomaličku uklízet. Po půlnoci jsme se vrátily zpět do zbrojnice.

Výjezd k požáru 8.4.2018 do Lhoty

Dne 8.4.2018 v neděli v 18:49h se rozezněla v naší obci siréna. Hned nám došly SMS o výjezdu do Lhoty u Vsetína. Sešlo se nás u zbrojnice celkem 7. Po převlečení do zásahových obleků nás vyjelo 6. 7-má, Karča se postarala o zamčení zbrojnice. Po příjezdu do Lhoty k bývalému JZD, nás čekal těžký náročný terén. Díky zkušenému, šikovnému řidiči jsme se vyškrábaly až k místu požáru. Naše jednotka dorazily druhá na místo zásahu. Po dohodě s velitelem se naše jednotka rozdělila na dvě skupiny. Jedna prošla terén, aby zjistila další ohniska, druhá skupina prováděla hašení z vaků a džberovky. Po dohašení a po dohodě z velitelem zásahu se naše jednotka vrátila zpět na základnu.